Online knihovna

V této rubrice zveřejňujeme, popř odkazujeme na užitečné dokumenty, publikace popř. zákony, které jsou pro naši práci stěžejní. Vy se zde můžete inspirovat pro váš osobní život, nebo vaší domácí péči.

Oslavy Tří králů ve stínu tragédie

Minulý týden jsme oslavovali Tři krále, ale stíny minulosti nám připomněly příběh Doroty Š., ženy s mentálním znevýhodněním, jejíž život byl násilně ukončen v ústavu. Její tragický osud a současná praxe umísťování lidí s postižením do vzdálených ústavů, jak popisuje článek na webu pagenotfound.cz, nám klade otázku: Chceme žít ve společnosti, kde vedle sebe existují oslavy i porušování základních lidských …

Oslavy Tří králů ve stínu tragédie Pokračovat ve čtení »

Online film „Až vyletí z hnízda“

Podívejte se na skvělý a velmi osobní dokument s názvem „Až vyletí z hnízda“. Film pojednává o možnostech osamostatňování mladých lidí se znevýhodněním. Ve snímku najdete 8 různých příběhů lidí se znevýhodněním, kteří se za podpory sociální služby osamostatnili a žijí běžný život. Osamotňování a nezávislý život považujeme téměř všichni za něco tak samozřejmého, že o tom často ani nepřemýšlíme. Bohužel pro …

Online film „Až vyletí z hnízda“ Pokračovat ve čtení »

Závěrečná zpráva z průzkumu mezi rodiči k osamostatňování jejich dětí s mentálním a dalším znevýhodněním v dospělosti.

SIPORA je partnerem rodin, které pečují o dítě, nebo člověka s mentálním znevýhodněním. SIPORA usiluje o to, aby se všichni lidé mohli v určitém věku osamostatnit a žít život nezávislým a plnohodnotným způsobem života. Poskytujeme rodinám takovou podporu, aby i pro ně proces osamostatňování jeho přirozenou součástí. Bohužel rodiče leckdy nemají mnoho informací ani dostatečnou podporu, aby dokázali sebe a své děti připravovat …

Závěrečná zpráva z průzkumu mezi rodiči k osamostatňování jejich dětí s mentálním a dalším znevýhodněním v dospělosti. Pokračovat ve čtení »

Video z konference k projektu „Rodič jako advokační pracovník“

Přinášíme video z konference k projektu „Rodič jako advokační pracovník“, která proběhla dne 10.06.2023 v prostorách Centra společenských aktivit Jeseník. Přestože tímto videem děláme tečku za jmenovaným projektem, věříme, že plánovaná advokační práce je něco, co přispěje k tomu, aby se (nejen) lidem se zdravotním znevýhodněním jejich rodinám žilo na Jesenicku lépe. Rodiny získávají silný hlas, který je pro …

Video z konference k projektu „Rodič jako advokační pracovník“ Pokračovat ve čtení »

Vyjádření k aktuální situaci ohledně příspěvku na péči

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) v lednu zvedlo limity pro maximální možné ceny v úhradové vyhlášce pro pečovatelské a asistenční služby. Zároveň vláda již v programovém prohlášení přislíbila, že bude příspěvek na péčí (PnP) valorizovat, ale návrh následně zablokovalo ministerstvo financí. Je potřeba si připomenout, že příspěvek na péčí je adresován osobě, která vyžaduje péči, stejně tak jak starobní …

Vyjádření k aktuální situaci ohledně příspěvku na péči Pokračovat ve čtení »

Video z MINIKONFERENCE k projektu 300 hodin

Záznam z minikonference, kterou jsme zakončili projekt „300 hodin pomoci rodinám se zdravotně znevýhodněným dítětem“.  Ve videu se dozvíte například příběh konkrétní rodiny, které hlídání pomohlo, jak vidí svou situaci dnes i do budoucna, i samotný projekt. Zástupkyně účastníků, Věrka, otevřeně popisuje to, co jí a jejímu synovi projekt přinesl. Uslyšíte i příběh asistentky, který přerostl v přátelství. Přítomní panelisté odpovídali …

Video z MINIKONFERENCE k projektu 300 hodin Pokračovat ve čtení »

Noc důstojnosti

V pátek 6. 1. 2022 se uskuteční pietní akce – Noc důstojnosti. Cílem akce je upozornit na situaci všech lidí s mentálním postižením, včetně těch s chováním náročným na péči, kteří jsou zejména ohroženi nevhodným nastavením českého systému sociálních a zdravotních služeb. Jejím smyslem je uctít památku Doroty Šándorové, kterou zabil pečovatel jindřichohradeckého domova pro osoby s postižením v noci z 6. na 7. ledna …

Noc důstojnosti Pokračovat ve čtení »

Vyjádření SIPORY k článku Petra Třešňáka “KDO ZABIL DOROTU Š.”

Vnímáme za důležité se vyjádřit ke článku z časopisu RESPEKT „Kdo zabil Dorotu Š.“, který se v poslední dobou šíří nejen sociálními sítěmi. Lidé s poruchou autistického spektra, těžkým mentálním nebo kombinovaným znevýhodněním, se sníženou schopností komunikace, jsou velmi zranitelní a často jsou zcela odkázáni na péči svých rodinných příslušníků, blízkého okolí nebo sociálních služeb různého typu. Od pečujících …

Vyjádření SIPORY k článku Petra Třešňáka “KDO ZABIL DOROTU Š.” Pokračovat ve čtení »

Záznam z konference na téma „Samostatný život a bydlení lidí s mentálním postižením“ 

Naše partnerská organizace, Společnost pro podporu lidí s mentálním postižením v ČR, z. s., která se zabývá podporou lidí se zdravotním znevýhodněním 17. září 2022 pořádala konferenci na téma „Samostatný život a bydlení lidí s mentálním postižením“. V článku Vám přinášíme záznam z této konference, která pojala téma samostatného života a bydlení velmi ze široka. Zaměřila se na rodiče a jejich obavy během osamostatňování …

Záznam z konference na téma „Samostatný život a bydlení lidí s mentálním postižením“  Pokračovat ve čtení »

Videopříběh: Když nemáte svobodu rozhodnutí, nemáte nic

Na posledním setkání KLUBU SIPORA na téma „osamostatňování a chráněné bydlení„, někteří rodiče říkali, že je pro ně důležité, aby jejich děti/dospělé děti dostávaly ve svém životě takovou míru podpory, která odpovídá jejich skutečným potřebám a vedla k jejich samostatnosti. Sami rodiče pak považují za zásadní, aby v případě rozhodnutí, že jejich potomek odejde do pobytové služby, zde byly …

Videopříběh: Když nemáte svobodu rozhodnutí, nemáte nic Pokračovat ve čtení »