Právo na normální život

Projekt Vzděláním k vyšší kvalitě života doručil do Jeseníku v průběhu měsíce července další zajímavý kurz. Jeho tématem bylo právo na normální život a školit jej přijela kolegyně Míša Frank z organizace JINAK.

Opět jsme přizvali i zástupce další místních organizací, ale s ohledem na prázdniny byla účast nepoměrně menší, než posledně. I tak jsme si to ale skvěle užili. Kromě zástupců profesionálních pečujících se zúčastnila i zástupkyně z řad pečujících rodičů.

Přemýšleli jste i Vy někdy nad tím, co pro Vás znamená kvalita života nebo co je běžný způsob života? Jak by měl Váš život vypadat, aby byl kvalitní a dobrý?

Možná si tyto otázky nepokládáme, ale nějakou představu o tom, co v životě my nebo naši blízcí potřebujeme asi máme.

V podpoře lidí se zdravotním znevýhodněním je ovšem potřeba klást si tyto otázky poměrně zásadní a v odborné debatě jde o téma vysoce naléhavé. On totiž život člověka, který je ve velké míře odkázán na druhé lidi, často sklouzává k životu, který není plnohodnotný ani dobrý. Zde je pak třeba, v kombinaci s dobrou znalostí druhých lidí, jim pomoci podmínky dobrého života a naplnit.

Ve zkratce bychom mohli říct, že se jedná o život, kterým žijí ve společnosti naši vrstevníci. O život, který je rozmanitý, přináší nám různé role, umožňuje rozmanité trávení volného času. O život, který žijeme ve společnosti dalších lidí a v němž naplňujeme vlastní schopnosti a dovednosti.

Přejeme všem dobrý život a těšíme se na viděnou při další příležitosti!

Zde uvádíme odkaz na text Bengta Nirjeho, který koncept normálního způsobu formuloval: A Quarter-century of Normalization and Social Role Valorization: Evolution … – Knihy Google